Jaką gitarę wybrać?

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z gitarą, to ten materiał filmowy jest właśnie dla Ciebie! Poznaj różnice między gitarą klasyczną, akustyczną i elektryczną. Dowiedz się, która z nich będzie najlepsza do nauki, a która lepiej sprawdzi się podczas koncertu, co to jest cutaway oraz jakie są różnice w strunach, grubościach gryfu i pudłach rezonansowych. Posłuchaj gitary klasycznej, akustycznej i elektrycznej oraz zobacz, jak to się dzieje, że gitary elektryczne potrafią brzmieć tak potężnie.

 

Gitara klasyczna czy gitara akustyczna?

Jaką gitarę wybrać na początek? Gitara klasyczna, akustyczna czy elektryczna? Jakie są różnice między tymi gitarami? Jak dobrać gitarę do swoich potrzeb? W materiale wideo porównujemy dwa modele:

Twardość strun

Zacznijmy od porównania twardości strun. Gitary klasyczne mają miękkie, nylonowe struny. Z kolei gitary akustyczne mają twardsze, metalowe struny. Warto zaznaczyć tutaj, że w przypadku tak twardych strun osoby początkujące mogą odczuwać po ćwiczeniach lekki ból palców.

Brzmienie gitary

Jakie są różnice w brzmieniu w gitarze akustycznej i gitarze klasycznej? Gitary klasyczne słyną z „cieplejszego”, bardziej stłumionego dźwięku. Akustyczna gitara ma bardziej donośne, mocniejsze i głębsze brzmienie.

Pudło rezonansowe

Kolejnym elementem, jaki należy wziąć pod uwagę przy wyborze gitary są pudła rezonansowe. Klasyczne gitary mają większe „wcięcie”, z kolei wcięcie w gitarach akustycznych jest zdecydowanie mniejsze. Dzięki temu pudła te są głośniejsze, a dźwięk bardziej donośny.

Grubość gryfu

Gitary klasyczne mają często szerszy gryf przy siodełku. Dzięki temu mamy mnóstwo miejsca na naukę odpowiedniego układania palców, a to szczególnie ważne dla początkujących. Gitara akustyczna ma zwykle mniej szeroki gryf. Jakie zalety ma takie rozwiązanie? Kiedy ręka przyzwyczai się do poruszania się po gryfie, palce układają się bliżej siebie i gra może okazać się zdecydowanie bardziej wygodna.

Podłączanie gitary pod wzmacniacz

Kiedy chcesz podłączyć gitarę pod wzmacniacz, masz do wyboru na przykład gitarę elektroklasyczną – z przetwornikiem pasywnym (nie wymaga dodatkowego zasilania) lub aktywnym (posiada baterię zasilającą).

Tak jak już wspomnieliśmy, dźwięk gitary akustycznej jest bardziej donośny, dlatego ten rodzaj gitary doskonale sprawdzi się na koncerty, imprezy z przyjaciółmi czy ogniska. Na obu gitarach można grać kostką i palcami, jednak w przypadku gitary akustycznej (struny metalowe) lepiej na początku użyć kostki, aby oszczędzić sobie bólu w opuszkach palców. Ostatecznie jednak wszystko zależy od preferencji użytkownika.

Gitary elektryczne

Gitary elektryczne nie mają pudła rezonansowego. Dźwięk jest zbierany przez przystawki i przesyłany do wzmacniacza. W przeciwieństwie do gitary klasycznej o ciepłym i łagodnym brzmieniu, gitara elektryczna ma bardziej wyraziste, metaliczne brzmienie. Gryf gitary elektrycznej jest nieco węższy, wygięty. Co ważne, w przypadku elektryków niezbędnym elementem będzie wzmacniacz, bez którego gitara jest po prostu za cicha.

Dla osób początkujących lepszym wyborem będzie raczej gitara klasyczna lub akustyczna, niż gitara elektryczna.