Piotr Matuszewski

Kontakt:

Piotr Matuszewski
tel. +48 (24) 356 30 25 wew. 1
kom. 502 143 143
piotr@musicexpress.pl

Dariusz Frątczak

Kontakt:

Dariusz Frątczak
tel. +48 (24) 356 30 25 wew. 1
kom. 500 311 643
dariusz@musicexpress.pl

Gitary klasyczne

Gitara klasyczna jest najczęstszym wyborem wśród osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z nauką gry na gitarze. Jej brzmienie jest bardzo ciepłe, wykorzystywane przez profesjonalistów w utworach lirycznych, takich jak poezja śpiewana. Gitarę klasyczną od gitar akustycznych odróżniają również struny nylonowe, które zapewniają ciepłe i nieco cichsze brzmienie. Struny nylonowe są bardziej miękkie niż struny metalowe stosowane w akustykach. Sprzyja to początkującym gitarzystom, dla których łapanie akordów, zwłaszcza barowych, jest wygodniejsze. Należy jednak pamiętać, że rozstaw strun w gitarach klasycznych jest większy niż w akustykach, co z kolei nieco utrudnia chwytanie tych bardziej skomplikowanych akordów. Wystarczy jednak zapoznać się z budową gitary klasycznej, cierpliwie ćwiczyć grę, uczyć się nowych akordów, a gra na gitarze klasycznej przyniesie wiele radości - zarówno samemu gitarzyście, jak i tym, którzy słuchają jego gry.

Co warto wiedzieć o gitarach klasycznych?

Gitara klasyczna to instrument z duszą. Osoby uczące się grać i te, które już dobrze opanowały tę sztukę, często sięgają również po inne gitary - akustyczne, elektryczne, a niektórzy nawet po basy. Nie ma jednak reguły, że nauka gry na tym instrumencie powinna zaczynać się od gitary klasycznej. Niedoświadczeni muzycy często sięgają po ten rodzaj gitary ze względu na jej atrakcyjną cenę, szeroką dostępność i popularność. Wiele osób przekonują również nylonowe struny, które nie sprawiają początkującym bólu, jak ma to miejsce w przypadku gitar akustycznych.

Gitary klasyczne tylko z nylonowymi strunami

Należy zaznaczyć, że do gitar klasycznych nie powinno się stosować strun metalowych. Powodują one większe napięcie na szyjce, która w większości przypadków pęka pod wpływem zbyt dużej siły. Należy również zakładać odpowiednie struny, które zawsze oznaczone są literami - E1, H2, G3, D4, A5, E6, a zakładać je należy zawsze od najcieńszej struny, czyli E1. Struny można kupić w komplecie lub pojedynczo i zawsze dobrze jest mieć zapas strun, szczególnie na wyjazdy czy spotkania towarzyskie. Gitary klasyczne różnią się drewnem, z którego są wykonane, wielkością futerału, niektóre mają też charakterystyczne wycięcie. Wszystko to wpływa na brzmienie gitary i komfort gry. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą gitar klasycznych.