Strona

Pokaż: 9

Strona

Pokaż: 9

GITARY KLASYCZNE

Gitara klasyczna jest najczęstszym wyborem wśród osób, które przygodę z nauką gry na gitarze dopiero rozpoczynają. Jej brzmienie jest bardzo ciepłe, przez profesjonalistów wykorzystywane w lirycznych utworach, np. w poezji śpiewanej. Gitarę klasyczną od akustyków wyróżniają także nylonowe struny, które zapewniają to ciepłe i nieco cichsze brzmienie. Nylonowe struny są bardziej miękkie od strun metalowych, które stosuje się w akustykach. Sprzyja to początkującym gitarzystom, dla których łapanie akordów, przede wszystkim barowych, jest bardziej komfortowe. Należy jednak pamiętać, że rozstaw strun w gitarze klasycznej jest szerszy niż w akustykach, co z kolei nieco utrudnia chwytanie tych bardziej skomplikowanych akordów. Wystarczy jednak dobrze poznać budowę gitary klasycznej, cierpliwie ćwiczyć grę, poznawać nowe akordy, a gra na klasycznej gitarze będzie sprawiać mnóstwo radości – zarówno samemu gitarzyście, jak i osobom, które przysłuchują się grze.

Co warto wiedzieć o gitarach klasycznych?

Gitara klasyczna to instrument z duszą. Osoby, które uczą się grać oraz ci, którzy tę sztukę dobrze już opanowali, chętnie sięgają także po inne gitary – gitary akustyczne, gitary elektryczne, a niektórzy nawet po bas. Nie ma jednak reguły, że naukę gry na tym instrumencie należy zaczynać właśnie od gitary klasycznej. Niedoświadczeni muzycy sięgają często właśnie po ten rodzaj gitary ze względu na jej atrakcyjną cenę, dużą dostępność, a także popularność. Wiele osób przekonują również nylonowe struny, których dociskanie nie sprawia początkującym bólu, jak to ma miejsce w przypadku akustyków.

Gitary klasyczne tylko ze strunami nylonowymi

Należy podkreślić, że do gitary klasycznej nie wolno zakładać strun metalowych. Wywołują one większe naprężenie gryfu, który w większości przypadków łamie się pod wpływem zbyt dużej siły. Należy także zakładać odpowiednie struny, które zawsze oznaczane są literami – E1, H2, G3, D4, A5, E6, a zakładanie należy zawsze zakładać od struny najcieńszej, czyli E1. Struny można kupić w komplecie lub pojedynczo, zawsze warto mieć zapas strun, szczególnie na wyjazdach lub spotkaniach towarzyskich.

Gitary klasyczne różnią się drewnem, z którego są wykonywane, wielkością pudeł, niektóre także posiadają charakterystyczne wcięcie cutaway. Wszystko to wpływa na brzmienie gitary oraz komfort podczas grania. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą gitar klasycznych.