GITARY AKUSTYCZNE

Gitara akustyczna to niezwykle szlachetny instrument. Jego brzmienie jest bardzo naturalne, wyraziste i donośne. Po akustyka częściej sięgają osoby, które już grają na gitarze klasycznej, choć w ostatnich latacg większe zainteresowanie akustycznym brzmieniem gitary obserwujemy zarówno wśród początkujących gitarzystów, jak i wśród osób, które na gitarze grają od dłuższego czasu. Wspaniałe brzmienie gitary akustycznej sprawia, że wielu wirtuozów sięga właśnie po taką gitarę, dając popisowe koncerty ku uciesze profesjonalnych muzyków oraz osób niezwiązanych z branżą muzyczną. Jednym z takich wirtuozów jest australijski muzyk Tommy Emmmanuel, który posługuje się przede wszystkimi technikami slapping i fingerstyle.

Gitary akustyczne z metalowymi strunami

Gitary akustyczne różnią się od klasycznych większym pudłem oraz metalowymi strunami – czynniki te przekładają się na brzmienie gitary akustycznej, które jest głośniejsze i bardziej wyraziste niż w przypadku gitar klasycznych. Gitary akustyczne wyróżniają się charakterystycznym, mocnym dźwiękiem. W gitarach akustycznych stosuje się metalowe struny, a więc muzyk musi włożyć nieco więcej siły, by załapać pożądany akord. Na początku bywa to nieco bolesne, szczególnie w przypadku akordów barowych – tym bardziej że gitara akustyczna „nie wybacza błędów”. Oznacza to, że niedokładne dociśnięcie strun do progu zawsze skutkuje wydobyciem się nieczystego dźwięku. Ułatwieniem natomiast są mniejsze przerwy między strunami. Większość doświadczonych gitarzystów twierdzi, że łatwiej jest zmienić gitarę akustyczną na klasyczną – ucząc się gry na gitarze akustycznej, stajemy się bardziej uniwersalnymi muzykami.

Gitary akustyczne o różnych brzmieniach

Wśród gitar akustycznych wyróżnia się kilka rodzajów: dreadnought, jumbo, grand auditorium, grand concert oraz orchestra model. Różnią się one wielkością pudeł rezonansowych i wycięciami w pudle, co przekłada się na większe możliwości wydobywania dźwięków w poszczególnych strefach. Jedne dają większe możliwości na niskich, a inne na wyższych częstotliwościach. Ponadto mogą być one skonstruowane z myślą o grze akordowej lub grze rytmicznej, chociaż oczywiście na każdej gitarze można grać na oba sposoby.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą gitar akustycznych – znajdziesz u nas gitary idealne dla osób, które rozpoczynają naukę gry na tym instrumencie oraz dla tych, którzy pierwsze szlify mają już za sobą.