Piotr Matuszewski

Kontakt:

Piotr Matuszewski
tel. +48 (24) 356 30 25 wew. 1
kom. 502 143 143
piotr@musicexpress.pl

Dariusz Frątczak

Kontakt:

Dariusz Frątczak
tel. +48 (24) 356 30 25 wew. 1
kom. 500 311 643
dariusz@musicexpress.pl

Gitary akustyczne

Gitara akustyczna jest niezwykle szlachetnym instrumentem. Jej brzmienie jest bardzo naturalne, wyraziste i donośne. Gitara akustyczna jest częściej wybierana przez osoby, które grają już na gitarach klasycznych, choć w ostatnich latach obserwuje się większe zainteresowanie brzmieniem gitary akustycznej zarówno wśród początkujących muzyków, jak i wśród osób, które grają na gitarze od dłuższego czasu. Wspaniałe brzmienie gitary akustycznej sprawia, że wielu wirtuozów sięga po ten rodzaj gitary, dając koncerty ku uciesze profesjonalnych muzyków oraz osób niezwiązanych z branżą muzyczną. Jednym z takich wirtuozów jest australijski muzyk Tommy Emmmanuel, który posługuje się głównie techniką slappingu i fingerstyle.

Gitary akustyczne z metalowymi strunami

Gitary akustyczne różnią się od gitar klasycznych większym korpusem oraz metalowymi strunami - te czynniki wpływają na brzmienie gitary akustycznej, które jest głośniejsze i bardziej wyraziste niż gitary klasyczne. Gitary akustyczne wyróżniają się charakterystycznym, mocnym brzmieniem. W gitarach akustycznych zastosowano metalowe struny, co oznacza, że muzyk musi użyć nieco więcej siły, aby uderzyć w pożądany akord. Na początku może to być nieco bolesne, zwłaszcza przy akordach barowych - zwłaszcza, że gitara akustyczna "nie wybacza błędów". Oznacza to, że niedokładne dociśnięcie strun do progu zawsze skutkuje nieczystym brzmieniem. Z drugiej strony, mniejsze odstępy między strunami są zaletą. Większość doświadczonych gitarzystów twierdzi, że łatwiej jest przesiąść się z gitary akustycznej na klasyczną - ucząc się gry na gitarze akustycznej, stajemy się bardziej wszechstronnymi muzykami.

Gitary akustyczne o różnych brzmieniach

Wśród gitar akustycznych wyróżnia się kilka rodzajów: dreadnought, jumbo, grand auditorium, grand concert oraz model orchestra. Różnią się one wielkością pudła rezonansowego i wycięciami w pudle, co przekłada się na większe możliwości wydobywania dźwięków w poszczególnych strefach. Jedne oferują większe możliwości przy niskich częstotliwościach, inne przy wyższych. Ponadto mogą być konstruowane z myślą o grze akordowej lub rytmicznej, choć oczywiście na każdej gitarze można grać na oba sposoby.

Zapoznaj się z naszą ofertą gitar akustycznych - znajdziesz tu gitary idealne zarówno dla tych, którzy dopiero zaczynają naukę gry na tym instrumencie, jak i dla tych, którzy pierwsze szlify mają już za sobą.