System addytywny

Nie każdy w oczywisty sposób zdaje sobie sprawę, jak powstaje kolor. Co innego zobaczymy wylewając i mieszając ze sobą różne farby na papierze, a co innego łącząc ze sobą światło np. czerwone i zielone. W tym materiale zajmiemy się właśnie mieszaniem barw światła. Pokażemy, jak w praktyce wygląda addytywny system mieszania barw RGB, jak powstają dodatkowe kolory spoza podstawowej tercji, opowiemy o temperaturze barwowej, a także wyjaśnimy, dlaczego w oświetleniu estradowym często stosowane są dodatkowe osobne diody biała i bursztynowa. Ta wiedza przyda się każdemu, kto pracuje z oświetleniem scenicznym lub zajmuje się dekoracją światłem.

 

 

Mieszanie kolorów światła na scenie

Dopiero zaczynasz pracę ze sprzętem oświetleniowym opartym na diodach RGB i RGBVA-UV? Kupiłaś reflektor albo listwę LED opartą o te diody? Nie wiesz, jak uzyskać odpowiedni odcień światła? Na profesjonalnych scenach wykorzystuje się do tego celu między innymi listwy LED, czyli ledbary.

Wraz z rozwojem technologii oświetleniowej zmieniają się możliwości sprzętu oświetleniowego. Nowoczesne urządzenia z diodami RGB pozwalają uzyskać niemal dowolny kolor światła i stworzyć profesjonalny pokaz świetlny w każdym miejscu. Jak je wykorzystać? Różne źródła światła wykorzystane zostaną na evencie firmowym i na dużym koncercie. Ważne jest więc, aby dokładnie poznać możliwości sprzętu, który mamy do dyspozycji, kiedy dbamy o oświetlenie.

Mieszanie barw podstawowych

Nakładając na siebie 3 barwy podstawowe RGB (światło czerwone, zielone i niebieskie) w różnych proporcjach, możemy uzyskać niemal każdy inny kolor. Wszystkie trzy spośród barw podstawowych nałożone na siebie w równych proporcjach dają światło białe. Takie mieszanie barw to tak zwany system addytywny.

Większa część diod dostępnych w sprzedaży opiera się właśnie na diodach RGB, niektóre wyposażone dodatkowo w kolory W (kolor biały), A (kolor bursztynowy), UV (dioda ultrafioletowa). Dzięki temu możemy uzyskać jeszcze więcej barw z podłączonych urządzeń.

W materiale wideo prezentujemy możliwości dwóch urządzeń: Light4Me Spectra Bar RGBWA-UV oraz Light4Me Pixel Bar 24x3.

System mieszania barw RGB w praktyce

Na początek połączymy ledbary ze sterownikiem suwakowym, w materiale wideo jest to sterownik Light4Me DMX240C. Przesuwając suwak kanału, który steruje danym kolorem, możemy regulować natężenie światła w zakresie od 0 do 255. Jeśli listwa ma dimer, suwak tego kanału też trzeba przesunąć w górę, jako że steruje on całkowitą ilością światła. Co to znaczy w praktyce? Bez niego pozostałe diody się nie zapalą.

Light4Me Pixel Bar 24x3

Pixel Bar ma 3 kolory światła – czerwony, zielony i niebieski. Fioletowy uzyskamy, mieszając czerwień i niebieski. Inne kolory uzyskamy, zmieniając natężenie wybranych barw składowych, co doskonale widać na wideo. Aby uzyskać żółty, mieszamy czerwień z zielenią. Aby uzyskać cyan, mieszamy niebieski i zielony.

Light4Me Spectra Bar RGBWA-UV

Spectra Bar ma 6 kolorów – czerwony, zielony, niebieski, biały bursztynowy i światło ultrafioletowe. Amber i biel odpowiadają między innymi za temperaturę barwową. Takie wyposażenie dodatkowe przydaje się do regulacji temperatury bieli – od zimnej bieli po ciepłą biel.

Dużą zaletą instalowania urządzeń świetlnych jest możliwość uzyskania niemal dowolnej dekoracji świetlnej. Diody umożliwią dobranie odpowiedniego oświetlenia na różnego rodzaju koncerty muzyczne, wesela i eventy.