Test mikrofonu DNA CM USB KIT

Nagrywanie dźwięku w domu, dla osoby, która nigdy wcześniej tego nie robiła, może stanowić nie lada wyzwanie. Teoretycznie stacje dysków udostępniają gniazdo mikrofonowe typu mini-jack, do którego można podłączyć mikrofony dedykowane do komputerów. Niestety nie da się za ich pomocą nagrywać głosu, tekstów lektorskich, podcastów, wokalu ani instrumentów akustycznych w zadowalającej jakości. Żeby skorzystać z mikrofonu dynamicznego albo pojemnościowego ze złączem XLR lub jack, potrzebny nam zewnętrzny interfejs audio albo mikser z wbudowanym interfejsem. Wówczas takie urządzenie podłączamy do portu USB komputera bądź laptopa, a do niego wpinamy nasz mikrofon. Oczywiście przyda nam się jeszcze statyw...

Nie da się prościej?

Da! Marka DNA Professional oferuje kompletny zestaw mikrofonowy do homerecordingu, w którego skład wchodzą mikrofon pojemnościowy USB, ramię wysięgnikowe mocowane do blatu, gąbka przeciwwietrzna, filtr pop eliminujący efekt powstający podczas wymawiania tzw. zgłosek wybuchowych, a także okablowanie oraz instrukcja w języku polskim. Nie potrzebujesz sterowników, zewnętrznych interfejsów audio, mikserów z zasilaniem fantomowym, plączącego się okablowania ani statywów. CM USB KIT zawiera wszystko, czego potrzebujesz, żeby rozpocząć nagrywanie w jakości studyjnej. Jeśli jeszcze zastanawiasz się, jak nagrywać dźwięk na komputerze w warunkach domowych, jaki mikrofon pojemnościowy do studia wybrać albo czy mikrofon USB może konkurować z tradycyjnymi mikrofonami, koniecznie zobacz nasz poradnik i test mikrofonu pojemnościowego DNA CM USB KIT.

Jak nagrywać wokal i instrumenty akustyczne?

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, wszelkie teksty lektorskie, podcasty lub wokal najlepiej nagrywać za pomocą mikrofonów pojemnościowych. Są one o wiele czulsze, niż mikrofony dynamiczne, dzięki czemu znacznie lepiej wychwytują wszelkie źródła akustyczne. To samo dodtczy mikrofonu CM USB KIT. Wszechkierunkowa charakterystyka takich mikrofonów sprawia, że w studiu podczas nagrywania głosu stosowane są specjalne ekrany dźwiękochłonne ustawiane za mikrofonem. Eliminują one powstawanie odbić akustycznych od elementów otoczenia. Dzięki temu rejestrowany głos jest precyzyjny i wyraźny. W przypadku nagrywania instrumentów akustycznych możemy zrezygnować ze stosowania ekranów dźwiękochłonnych, jeśli otoczenie jest odpowiednio przygotowane i wygłuszone.